Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 17:45
 
'Kadınlar Günü' mesajı yayımladılar
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çeşitli kurum temsilcileri, yazılı mesajlar yayımladı. Yapılan açıklamalarda Dünya Kadınlar Günü kutlanırken, kadına yönelik şiddetin de son bulması çağrısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
'Kadınlar Günü' mesajı yayımladılar

TUŞBA BELEDİYESİ

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kadının toplumun en yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsuru olduğunu söyledi.
‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayan Başkan Akman, milli ve manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en kıymetli taşıyıcılarının kadınlar olduğunu söyledi. Üstlendikleri her görevi takdire şayan bir şekilde yerine getiren kadınlara çok şey borçlu olduklarını vurgulayan Başkan Akman, “Kadınlar için büyük bir önem arz eden ve yılda bir gün kutlanan ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bununla sınırlı kalmaması gerekir” dedi.
Başkan Akman, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan kadınların, doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında varlıkları hissedilen, toplumları toplum yapan güzide değerler olduğunu belirtti. İslam dinin bu kadar önem verdiği, evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadının ülkenin toplumsal birliği ve dirliği için de hayati rol oynadığını söyleyen Başkan Akman, “Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir öneme haiz olan ve sevgiyi, nezaketi, inceliği öğreten yine kadınlardır. Ailesine katkı sağlamak uğruna nasır tutmuş elleriyle, umudun hiç eksik olmadığı bakışlarıyla, duanın ve iyi dileklerin sembolü olan kadınlar, toplumların ruhu olmuştur” dedi.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hükümetleri’nin 18 yıllık iktidarı döneminde her geçen gün kadın-erkek eşitliği, kadın haklarının korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesi ve kadınların istihdamı ile ilgili önemli yasal düzenlemelere imza attığını dile getiren Başkan Akman, “Şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden bütün kadınlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, kadına yönelik şiddetin tarih olduğu bir toplum temennisiyle ‘8 Mart Dünya Kadınlar Gününü’ tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 

GÜRPINAR BELEDİYESİ

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sağlık çalışanlarını unutmadı.
Başkan Tanış, Gürpınar Devlet Hastanesi ve Toplum Sağlığı Merkezinde bulunan sağlık çalışanlarına ve hastalara karanfil dağıtarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.
Ayrıca ilçede yaşayan 71 yaşındaki Fikriye Değer ve 75 yaşındaki Sıdıka Dağ’ı evlerinde ziyaret ederek karanfillerini hediye etti.
Kadına verdikleri değeri ortaya koymak için böyle bir etkinliği düzenlediklerini kaydeden Başkan Tanış, “Pandemi döneminde gösterdikleri başarıdan dolayı kadın sağlık çalışanlarının bu anlamlı günde hatırlanmasının ayrı bir önemi var. Bizler de bu anlamlı günde kadın sağlık çalışanlarıyla bir araya gelerek, salgını kontrol altına almak için gösterdikleri gayret ve çabayı takdir ettik. Her yönüyle kadınlarımız toplumumuz birleştirici unsurları ve gelecek nesillerimizin mimarıdır. Her alanda ailesinin, aziz milletimizin ve ülkesinin menfaatlerini gözetmeyi şiar edinen kadınlarımızın, yeni neslin bilinçli, sevgi dolu yetişmesinde ve ülkemizin müreffeh geleceğinin inşasında üzerlerine düşeni geçmişte olduğu gibi ziyadesiyle yerine getirmeye devam edeceklerine olan inancımız tamdır. Bu vesileyle başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm hanım kardeşlerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, tüm hanım kardeşlerimize huzur, mutluluk, sağlık ve esenlik dolu yıllar diliyorum.” dedi.

 

VANESOB

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, kadınlar günü nedeniyle yayımladığı mesajında, şu ifadelere yer verdi; “Hayatın tüm değerlerini bağrında barındıran kadınlardır. Toplumumuzun temel taşı olan kadınlar, geleceğimizin teminatıdır. Ülkemizin öz değeri olan kadınlar, temel insan hakları konusunda maalesef istenen noktada değildir. Özellikle kadına yönelik şiddet hepimizin yüreğinde derin bir yara bırakmıştır. İnsan olan, değil kadına, hiçbir canlıya zarar veremez. Allah kadın ile erkeği eşit olarak yaratmıştır. Erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. İnsana yakışan bu hakları gözetmektir. Kadınlar olmadan toplumun da olmayacağı gerçeğini görmemiz gerekiyor. Doğumdan ölüme yanımızda olan fedakar kadınlarımıza minnettarız. İnsanı yetiştiren kadınlar, ailenin direğidir. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren ve bizleri hayata bağlayan kadınlarımızdır. Huzurlu ve sağlıklı bir toplum, başarılı kadınlar eliyle olacaktır. Hayatın her alanında yer alan kadınlar, özellikle üretim noktasında kendini daha fazla gösterebilmelidir. Sevgi, şefkat ve merhamet duygularıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü içtenlikle kutlarım.”

 

VAN OSB

Van Organize Sanayi Bölgesi (VANOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan da, yazılı bir açıklama yaparak, kadınlar gününü kutladı.

Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Modern zamanlarda da kadına yönelik şiddet insanlık suçu gibi görülmüş ve böyle idrak edilmiştir. İnsanın veya kadının yaşam hakkı kutsaldır, dokunulmazdır. Hiçbir birey veya otorite, insanın yaşam hakkını kısıtlayıcı zorlaştırıcı hakkına sahip değildir. Kadına ve çocuğa karşı yapılan her türlü şiddet ve cinsel istismar vakalarına karşı hem kamu otoritesi hem yargı erki ve hem de toplum olarak topyekûn bir mücadele yürütmeliyiz. Hasta ruhlu ve sapkın düşünceli varlıklara karşı sağduyulu, onarıcı ve toplumsal dokuyu koruyacak şekilde hassas bir plan yürütülmelidir. Mağduriyet yaşayan bireylerin hakkını hukukunu korumak, sosyal ve psikolojik destek sağlamak, rutin hayatlarına devam etmelerini sağlamak hem kamu otoritesinin hem sivil toplumun hem de sağlıklı tüm bireylerin temel sorumluluğundadır. Şiddete meyilli ve sapkın düşünceli bireyleri dizginlemek, cezalandırmak ve rehabilite ederek tekrar topluma kazandırmak konusu insan olan tüm paydaş kurumların görevidir. Kadınlar bizim yarımızdan fazlasıdır. Onlar vefakârdır, cefakârdır, sabrın ve sebatın adıdır. Kadınlarımız, hem annelerimiz, hem eşimiz, dostumuz ve çocuklarımızın anneleridir. Cennet onların ayakları altındadır. Onlar birer çiçektir. Onlara bakmayı, gözetmeyi, kollamayı, koklamayı bilmek gerek. İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi kadınlar üstlenmiştir.    Kadınlarımız geleceğimizdir. Çocuklarımızı besler, eğitir, gözetir ve ömür boyu korurlar. Onlar, karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir. Çocuğu ve sevdiği erkek için dünyanın en güzel kucağına sahiptir. Kadınlarımızın toplumsal hayatta ve iş dünyasında hak ettikleri yere gelmeleri hepimizin temel sorumluluğu olmalıdır. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin önünde durmak insanlık görevidir. Dünya kadınlarının ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.” 
/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Kadınlar, Günü', mesajı, yayımladılar,
Haber Yazılımı