Haber Detayı
22 Nisan 2017 - Cumartesi 09:48
 
Genç mucitler ödüllerini aldı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Van Bölge Finali'nde dereceye giren projeler ödüllerini aldı.
TEKNOLOJİ Haberi
Genç mucitler ödüllerini aldı

8 proje arasında 4 birincilik alan Van ili TÜBİTAK bölge sergisinde büyük başarı elde etti. 
TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Van Bölge Sergisi Final programı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlendi.
Programa Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Orhan Bedir, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlüt Şahin, Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Görentaş, İl Milli Eğitim AR-GE Proje Koordinatörleri Rıdvan Kaçar, Kenan Gezici, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. 
Bu yıl 11.´si düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Van Bölge Sergisi´ne 50 proje ile katılan genç mucitler, Ankara´da yapılacak finaller için ter döktü.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesinde 4 gün açık olan sergide 16 proje ödül almaya hak kazandı. 16 proje arasında finale kalan 8 projenin düzenlenecek Türkiye finallerinde Van Bölgesini temsil edeceği belirtildi.
TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Tunç, öğrencilerin, matematik, kimya, fizik ve biyoloji dallarında 50 projeyle sergiye davet edildiğini söyledi.
Bölgedeki 8 ilden katılan projelerden jürinin uygun bulduğu 8 projenin finale gideceğini aktaran Tunç, şöyle konuştu: "Bu yıl Türkiye genelindeki 12 bölgeden toplam 7 bin 905 proje başvurusu sağlandı. Bölge olarak bin 431 proje başvurusu ile ikincilik bizde. Bu yıl bölgedeki ilgi çok güzel. Bölge sergisine katılan tüm genç araştırmacıları kutluyor, öğrencilerin bu gayretini destekleyen öğretmenleri ve ailelerine teşekkür ediyorum."
4 gün açık kalan sergi sonunda dereceye giren projelere ödülleri törenle verildi.

/ Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Genç, mucitler, ödüllerini, aldı,
Haber Yazılımı