Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 18:39
 
Eğitimler başladı
İpekyolu Belediyesi’nin, Türkiye Bilişim Derneği, DAKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı paydaşlığındaki Dijital İpekyolu Atölyesi "Geleceği Kodlayan 65 Vanlı" projesinin eğitimleri start verdi.
EĞİTİM Haberi
Eğitimler başladı

İpekyolu Kaymakamı ve Başkan Vekili Cemil Öztürk, Berivan Kültür ve Sanat Merkezi’nde 18-24 yaş arası 120 gencin, ilk eğitimlerinde yanlarında bulunarak heyecanlarına ortak oldu.
Proje kapsamında; katılımcılara özgün haliyle ilham vermek, rol model olmak, bilimsel merakı öldürmemek ve heyecanlandırmak amaçlanarak, ülkemizde çocukların ve gençlerin yeni nesil teknolojilere adaptasyonu, işsizliğe çözüm ve dijital ekonomiye de model oluşturmasının hedeflendiği açıklandı.
Başkan Vekili Öztürk; Türkiye’nin dijital dönüşümü yakalaması ve teknolojinin öncü ülkeleri düzeyine gelmesi yolundaki ördüğü duvara bir tuğlayı da İpekyolu Belediyesi’nin bırakacağını belirterek, “Van, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip şehridir, Türkiye’nin Endüstri 4.0'ı yakalaması gençlerin bilişim teknolojileri konusunda eğitilmesi ile mümkün olacaktır. İpekyolu Belediyesi olarak, çocuklarımızı geleceğin mesleğine hazırlamak, gençlerimize bilişim becerileri edindirerek, Van’ı dijital dönüşüme taşıma yolculuğunda ilk adımı bugün atmış bulunuyoruz, projenin Van’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.
Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi II. Başkanı Levent Karadağ ise proje açılışında, “Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Işığını Van’dan başlatmak üzere buraya geldik” diyerek projenin Van ili için büyük bir fırsat olacağını belirtti.
Proje kapsamında ilk eğitim Türkiye’de dijital pazarlama alanında bir çok ilki başlatan Dijital Ajans Başkanı, İstanbul Ticaret Odası Meclis üyesi Yusuf Andiç’in eğitimiyle başladı. Eğitimde ABD ve İrlanda’dan Google, Amazon, Linkedin ve Facebook’tan konuşmacılar uzaktan bağlantı ile eğitime katıldılar.
Konu hakkında İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi; “Geleceği Kodla 65 projesine Belediyemize bizzat başvuru yapan öğrenciler seçilmiş olup 10 ay sürecek eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanacaklardır. Proje çerçevesinde; Dijital İpekyolu kodlama atölyesi oluşturulması, 120 gence temel bilişim ve dijital beceriler eğitimi verilmesi, 20 gence ileri düzey bilişim ve dijital beceriler eğitimi verilmesi, 160 çocuğa temel bilişim ve dijital beceriler eğitimi verilmesi, 45 öğrenciye İleri düzey bilişim eğitimi verilmesi, 65 girişimci kurum veya esnafa eğitim ve konularla ilgili proje yapılması, 65 Vanlı ile gruplar halinde özel projeler geliştirilmesi, Kodlama konferansı ve festival organize edilmesi, 16 Vanlı çocuk ve gencin Ankara ve İstanbul teknoloji gezi ve mentörlük çalışmaları, Online kodlama öğrenme platformunun geliştirilmesi hedeflenmiştir."
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Eğitimler, başladı,
Haber Yazılımı