Haber Detayı
12 Ağustos 2021 - Perşembe 17:04
 
Dr. Sünnetçioğlu: Aşılanmayan kişiler yeni varyanta sebep olabilir
Aşılanma oranının az olduğu Van’da, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, ilin çeşitli noktalarında kurulan stantlarda aşı çalışmalarına katılarak, aşıya karşı ön yargısı olan vatandaşları ikna ettikten sonra aşılarını yaptı.
SAĞLIK Haberi
Dr. Sünnetçioğlu: Aşılanmayan kişiler yeni varyanta sebep olabilir

Van İl Sağlık Müdürü Prof Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 50 yaşından büyük vatandaşların 3. doz aşılarını olmaları, aşılarını halen yaptırmayan vatandaşların da yine aşılarını olmaları gerektiği uyarısında bulunarak; “Ayrıca aşılanmayan kişiler yeni varyanta sebep olabilir. Aşı yaptırmayanlar bir an önce aşılarını olmalı ve aşı süreçleri tamamlanana kadar kendilerini koruyarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha sıkı uymalılar. Tam aşılı kişiler, delta varyantı ile karşılaşsalar bile ciddi hastalık ve ölüme karşı korunmaya devam etmektedirler. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk 2 dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. dozda istedikleri aşıyı olabilirler. Gönül rahatlığıyla istediğiniz aşıyı 3. doz olarak yaptırabilirsiniz” dedi.
 Prof Dr.Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; “Covid-19 salgını mutasyonlarına karşı aşılarınızı olun. Özellikle 50 yaş ve üstü vatandaşlarımızın 3.doz aşılarını yaptırmaları için popülasyonun hassas ve kırılgan olması sebebiyle bu yaş grubunda birçok hastalığın önlenmesi açısından, aşılanmanın önemi büyüktür. Aşılama zamanı aşının etkinliği açısından çok önemlidir.” diye kaydetti. 
Dr. Sünnetçioğlu, açıklamasını şu mesajla tamamladı; “Bir toplumda görülen salgınların önlenmesinde hedeflenen toplumsal bağışıklık eşiğinin belirlenebilmesi için temel çoğalma sayısı aşı etkililiğinin bilinmesi gerekir.  İdeal olarak bir aşıdan beklenen en önemli özelliklerden biri aşının ilgili hastalıktan bireyleri ve toplumu tamamen korumasıdır; Vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.” / Prestij Haber Merkez

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Dr., Sünnetçioğlu:, Aşılanmayan, kişiler, yeni, varyanta, sebep, olabilir,
Haber Yazılımı