Haber Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 07:26
 
Bir çağrı da VAHATUDER'den: 'Sınır kapıları kontrollü olarak açılmalıdır'
Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, İran pazarı nedeniyle Nevruz bayramının önemine dikkat çekerek, Kapıköy, Gürbulak ve Esendere sınır kapılarının Nevruz bayramına kadar kontrollü geçişlere açılması için başlatılacak sürece katkı yapmak istediklerini söyledi.
TURİZM Haberi
Bir çağrı da VAHATUDER'den: 'Sınır kapıları kontrollü olarak açılmalıdır'

Pandemi nedeniyle Türkiye’deki sınır kapıları geçişlere tamamen kapatılırken bir süre önce birçok sınır kapısı kontrollü olarak geçişlere açıldı, İran’dan da batı ilerine uçak seferleri başladı.
Bu durum İran’dan önemli bir turist sirkülasyonu gerçekleşen Van’da ve diğer bölge illerinde bir süredir tepkilere ve arayışlara neden oluyor.
Öte yandan, Kapıköy Sınır Kapısı başta olmak üzere İran ile Türkiye arasındaki Gürbulak ve Esendere sınır kapılarının, İran’da günlerce resmi tatil ilan edilerek kutlanan Nevruz bayramına kadar açılmasını arzuladıklarını kaydeden Tunçdemir, söz konusu kapıların Van ve bölge ekonomisi için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

 

“BÖLGEDEKİ KAPILAR KAPALI DURUMDA”

Konuyla ilgili açıklama yapan VAHATUDER Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, sadece İran sınır kapılarının kapalı olduğuna dikkat çekerek, “Kamuoyunun da bildiği gibi geçtiğimiz yıl Şubat ayından bu yana bölgedeki kapılar kapalı durumda. Pandeminin en yoğun yaşandığı süreçlerde de seyrinin iyice hafiflediği süreçlerde de kapılar kapalı kaldı. Yaz aylarında Akdeniz ve Ege bölgelerine havayolu ulaşımı açılırken, Trakya illerindeki birçok kapı faaliyete devam ederken, Kapıköy ile ilgili çağrılara rağmen sınır kapısı tam bir yıla yakın bir süredir kapalı bir şekilde beklemektedir.” dedi. 

 

“TALEPLERİMİZ KABUL GÖRMEDİ”

Sınır kapısının açılması için yetkili kurumlara ilettikleri taleplerinin şimdiye kadar karşılık bulmadığını ifade eden Tunçdemir, “Bu süreçte sadece kentin turizmcileri değil esnafı, tüccarı ve bizzat Vanlıların tamamı bu durumun sıkıntılarını sonuna kadar yaşadı. Birçok sektör bu durumdan olumsuz etkilenirken bizlerin, kontrollü açılma çağrıları ile ilgili talepler kabul görmedi. Şimdi bizler kentin turizmcileri olarak bir çağrı daha yapmak istiyoruz. Çağrımız sadece Van için değil bölge illerindeki zor sürecin sona ermesi için kontrollü bir süreç yönetilmesi yönündedir.” diye konuştu.

 

NEVRUZA DİKKAT ÇEKTİ

İran’da günlerce resmi tatil ilan edilen Nevruz bayramında Van ve diğer bölge illerine gerçekleşecek turist akışına dikkat çeken Tunçdemir, şunları söyledi:
“Van, Ağrı ve Hakkari illerinin Valileri, Vekilleri, Belediye Başkanları, Ticaret Odaları ve Sivil Toplum örgütleri hep beraber hareket ederek sınır kapılarının açılmasını sağlamak istiyoruz, bu süreci beraber aşmak istiyoruz. Amacımız bölgenin en büyük sirkülasyonunu yaşadığı Mart ayına ve Nevruz’a kadar Kapıkoy Sınır Kapısı, Gürbulak Sınır Kapısı ve Esendere Sınır Kapısının kontrollü bir şekilde açılmasını sağlamak. Pandemi süreci tedbirleri çerçevesinde kapatılan Türkiye - İran sınır kapılarının, ilimizin ticaret, sanayi ve turizmini son derece olumsuz yönde etkilediği hepimizin malumudur. Başta Van Valiliğimiz, Vekillerimiz ve Ticaret Odamız olmak üzere tüm kamu kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın, sınır kapılarının açılması yönünde harcadıkları çabaları desteklediğimizi belirtmek istiyoruz.”

 

“SEKTÖR NEFES ALACAK”

İran pazarının Van ve bölge illeri için önemine binaen daha önce sık sık açıklama yaptıklarını hatırlatan Tunçdemir, şunları kaydetti:
“Daha önce basın ile görüşmelerimizde sınır kapılarının kontrollü olarak açılmasının gerektiği yönündeki görüşlerimizi paylaşmıştık. Gerekli sağlık kontrolleri yapılan, Türkiye ve İran vatandaşlarının sınır geçişlerinin sağlanmasının önemine işaret etmiştik. Sınırlı dahi olsa geçişlerin sağlanmasının pandemi sürecinde zor durumda kalan esnaf, sanatkâr, sanayici, turizmci ve hizmet sektöründe çalışan kişi ve kurumların bir nebze rahat nefes alacaklarını belirtmiştik. VAHATUDER olarak sınır kapılarının açılması yönünde çaba harcayan her kurumu ve idarecilerini canı gönülden desteklediğimizi belirtir, bu yöndeki çabalara her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söylemek isteriz. Sınır kapılarının açılması yönünde uğraş sarf eden tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına ve idarecilerine teşekkür ederiz.”
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bir, çağrı, da, VAHATUDER'den:, 'Sınır, kapıları, kontrollü, olarak, açılmalıdır',
Haber Yazılımı