Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 12:04
 
Berge: Tedbirler alınarak kıraathaneler açılmalı
Yaklaşık 6 aydır kapalı olan, okey, tavla, dama ve satranç gibi oyunların oynandığı kahvehane ve kıraathane işletmecileri sıkıntılı günler yaşıyor.
EKONOMİ Haberi
Berge: Tedbirler alınarak kıraathaneler açılmalı

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda işyeri tedbir amaçlı kapatıldı. Sürecin kontrol altına alınmasıyla birlikte birçok sektörde normale dönüş adımları atıldı. Ancak okey, tavla, dama ve satranç gibi oyunların oynandığı kahvehane ve kıraathaneler halen kapalı durumda.

Kahvehane ve kıraathane işletmecileri Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge’yi ziyaret etti. Van Kahveciler Kıraathaneciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Niyazi Budak da ziyarette hazır bulundu. Esnafın sorunlarını dinleyen VANESOB Başkanı Berge, “Gerçekten çok üzüldüğüm bir gün oldu. Uzun süredir kıraathaneci esnafımızın da işyerinin açılmasını beklerken, pandemi sürecindeki belirsiz şekillenmeler nedeniyle esnafımızın zor durumda kaldığını görüyoruz.” dedi.

 

“ESNAFIMIZ, AİLESİNE BAKAMIYOR”

“Kahvehane ve kıraathaneler ile ilgili hükümetimiz özel tedbirler almalıdır” diyen başkan Berge, “Kahvehane ve kıraathaneci esnafımızın işyerleri yaklaşık 6 aydır kapalı durumda. Vergi, SGK, BAĞKUR gibi resmi borçlar ertelendi. Bunun yanında kira, elektrik, su ve muhasebe gibi borçlar esnafımızın sırtında. Önümüzdeki dönemlerde esnafımız bu borçları nasıl ödeyecek? Esnafımız ailesine bakamaz ve dayanamaz duruma gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

 

“SAYIN VALİMİZ HER DAİM ESNAFIMIZIN YANINDADIR”

Esnafın perişan durumda olduğunu söyleyen Berge, “Esnaf ve sanatkarımızın dostu olan ve her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olan Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’in sorunların çözümü için bize destek olacağını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“AÇILMAYACAKSA KİRA YARDIMI YAPILMALI”

Maske, sosyal mesafe, hijyen ve eldiven gibi gerekli tedbirler alınarak kahvehane ve kıraathanelerin de açılmasını isteyen VAN ESOB Başkanı Berge, “Yıllardır sorumluluğunu yerine getirerek devletine vergisini veren, devletine yük olmayan ve her zaman devletinin yanında olan, Sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla 15 Temmuz’da sokaklarda olan esnafımıza, hükümetimiz sahip çıkmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ricada bulunuyorum. Eğer işyerleri açılmayacaksa, esnafımıza kira yardımında bulunulmalı, resmi borçlar ertelemek yerine alınmamalı, işyeri 6 aydır kapalı olan esnafımıza en azından asgari ücret desteği sunulmalı.” ifadelerini kullandı.

 

İŞYERİ SAHİPLERİNE ÇAĞRI

VANESOB olarak işyeri sahiplerine de çağrı yapan Berge, “Ahilik geleneğinde; düşmüş insana, yardımlaşma ve dayanışma vardır. Van bölgesinin kadirşinas bir yapısı olduğunu biliyoruz. Yıllardır kirasını ödeyen esnaf bugün pandemi nedeniyle aylardır kapalı durumda ve kirasını ödeyemiyor diye işyerinden çıkarılmamalıdır. İnsanların birbirine yardımcı olması kadar güzel bir şey olamaz. En ahlaki ve en güzel duruş da budur. İşyeri sahiplerimizin de bu geleneğe bağlı kalmaları, bakış açılarının güzelliğini ortaya koyar.” diye konuştu.

 

“YARDIMCI OLANA TEŞEKKÜR BELGESİ VERECEĞİZ”

İşyerleri sahiplerinin bu zorlu süreçte esnaftan kira almamasını isteyen VAN ESOB Başkanı Berge, “Bu süreçte duyarlılık gösteren işyeri sahiplerine teşekkür belgesi vereceğiz ancak esnafımızı çıkarmakla tehdit eden veya çıkaran işyeri sahibini de basına duyuracağız.” diye sözlerini tamamladı. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Berge:, Tedbirler, alınarak, kıraathaneler, açılmalı,
Haber Yazılımı