Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 14:07
 
ASKOM Bölge Toplantısı Van'da düzenlendi
Bölge Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM )Bölge Toplantısının 2.'si, Van İl Sağlık Müdürlüğü Koordinesinde SBÜ. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Ağrı illerinden idareci ve birim sorumlularının katılımıyla düzenlendi.
SAĞLIK Haberi
ASKOM Bölge Toplantısı Van'da düzenlendi

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yapmış olduğu açılış konuşmasında, acil sağlık hizmetlerini sunmak kapsamında genel tedbirler almak, verimliliği artırmak ve sorunları yerinde tespit edip bununla ilgili çözümler üretmek için her yıl belirli periyotlarla ASKOM toplantısının düzenlendiğini belirtti.
Doç. Dr. Sünnetçioğlu, "Biz de 2019 yılında ilk toplantımızı Şubat ayında yapmıştık, ikincisini de sizlerle beraber yapmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Özelikle bunu belirtmek istiyorum; davetimizi kabul edip bu toplantıya katılan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz Semih Korkut, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanımız Şamil Kurgun beye katılımlarından dolayı  ve acil sağlık hizmetlerinde yapılması planlanan ve alınacak kararlara katkı sunacakları için teşekkür ediyorum. Hastane dışında ve hastane acil servislerinde acil sağlık hizmetlerinin yaptığı ilk müdahaleler yaşamı kurtarmak için önemli ilk halkalarından birini oluşturmaktadır. Ölümleri önlemek ve sakatlıkları azaltmak için acil sağlık hizmetlerinin önemini burada vurgulamak istiyorum; bir örneğe değinmek istiyorum, 2019 yılında toplu trafik kazalarımız oldu, Van il sağlık müdürlüğü acil sağlık hizmetleri bölge illeri acil sağlık hizmetleri burada koordineli olarak zamanında etkili şekilde müdahale ederek başarılı sonuçlar aldık. Buradan hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Doç. Dr. Sünnetçioğlu, konuşmasının devamında; "Daha iyi bir sağlıklı hizmeti sunmak için yeterli, nitelikli sağlık personeline, yeterli ekip ve araca gereksinim duyuluyor ve bu ihtiyaçları yerine getirmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız bu konuda bize katkı sunuyor, kendilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Vatandaşımıza hizmet açısından tüm sağlık personelimiz büyük çaba ve gayretle ellerinden geleni yapmaktalar, bundan dolayı sağlık çalışanlarımıza da teşekkür ediyorum. ASKOM toplantısının belirli ve etkili bir şekilde geçmesini umut ediyorum" dedi.
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut da yaptığı açıklamada, "Van Eğitim Araştırma Hastanesi güçlü bir hastane, biz bir ile fazla gitmiyorsak o ilde sorunlar yoktur. Bizler acil sağlık hizmetleri ASKOM toplantısı için geldik, hastanemiz yerleşik olarak güzel bir yerde, ekip olarak da çok iyi bir konumdasınız. Acil sağlık hizmetlerinde 35 bin personelimiz bulunmakta, bunu gittiğim her yerde söylüyorum, kamu hastanelerinde çalışan arkadaşlarımız bunu bilmiyor. 5400'ün üzerinde ambulansımız var, dünyanın en genç ambulans oranına sahibiz, 5.8 yaş ortalamamız var. İlimiz Van için her bir istasyona iki ambulans düşüyor. Hava ambulans sayımız; 17 helikopterimiz var, ortalama yaş grubu 8 olarak belirlenmekte, dünyada en genç helikopter ambulanslara sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Helikopter ambulanslarımızla 42 bin hasta taşımışız, Van da bunu en iyi kullanan illerden bir tanesi. Uçak ambulanslarımız da aynen öyle. Ciddi hava operasyonları yapmaktayız. Bir Türk vatandaşı Güney Afrika'ya gidiyor. Orda seyahat ederken kolunu bacağını kırıyor; Türk vatandaşımız Konsolosluğa başvurarak Türk vatandaşı olduğunu ve Türkiye'de tedavi olmak istediğini belirtiyor. Konsolosluk, Sağlık Bakanlığımız ile irtibata geçerek vatandaşımızın durumunu bildiriyor ve  biz ciddi rakamlarla gidip hasta vatandaşımızı Afrika'dan alıp tedavisinin Türkiye'de yapılması için cebinden tek kuruş harcamadan dünyanın diğer ucundan alıp getiriyoruz. Aynı şekilde Rusya’da kalp krizi geçiren bir Türk işçimizin yakınları Bakanlığımızla irtibata geçerek hastalarını Türkiye'de tedavi etmek istediklerini bildirdiler, kalp krizi geçiren hastamızı da aynı şekilde getirip tedavisini Türkiye'de yaptırdık. Bunu yapabilen az sayıda ülke var, bunlardan bir tanesi de biziz." ifadelerini kullandı. 
Genel Müdür Korkut, "ASKOM mevzuatlarına çalışmak lazım, bu toplantıların önem taşıdığını bilmekteyiz. Sorun sıkıntıları ve eksiklikleri burada tartışarak çözmeye çalışacağız, alacağımız notlarla Sağlık Bakanlığımıza giderek Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığıyla oturup çözemeye çalışacağız" ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.
Bölge genelinde sunulan hizmetin paydaş kurumlarla işbirliği içerisinde aksatılmadan sürdürülmesi, vatandaşlara sunulan acil sağlık hizmetleri kalitesinin arttırılması ve işleyişinin kolaylaştırılması amacıyla atılacak adımların da tartışıldığı toplantı, alınan kararların bir araya getirilmesi ile sona erdi.
Toplantıda, ayrıca, Sağlık Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Şamil Kurgun, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Onur Mahmutoğlu, SBÜ. Van Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sabahattin Çelik , Hakkari, Muş, Bitlis ve Ağrı illerinin hastane idarecileri, birim sorumluları hazır bulundu.
Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut ve İzleme ve Değerlendirme  Daire Başkanı Şamil Kurgun, Van İl Ambulans Servisi Başhekimliği 112 Komuta Kontrol Merkezi, SAKOM, UMKE ve İstasyonları da gezerek incelemelerde bulundu; sağlık hizmetlerinin bir bütün olarak ve uyum içinde verilmesini sağladıkları için, Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu’na ve ekibine teşekkür etti. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ASKOM, Bölge, Toplantısı, Van'da, düzenlendi,
Haber Yazılımı