Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 17:25
 
Amatör Spor Haftası kutlandı
Gençler üzerinde spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amacıyla her yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu iş birliği ile düzenlenen Amatör Spor Haftası kapsamında Van’da da bir takım etkinlikler gerçekleştirildi.
SPOR Haberi
Amatör Spor Haftası kutlandı

Van’da düzenlenen etkinlikler kapsamında ilk olarak Beşyol önünden başlayarak Kent Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Cumhuriyet Caddesi üzerinden devam edip Kent Meydanı'nda tamamlanan kortej yürüyüşü sonunda da, amatör sporcular tarafından çeşitli spor gösterileri gerçekleştirildi.
Her yıl 7-13 Ekim tarihleri arasında kutlanan Amatör Spor Haftası, ülke genelinde olduğu gibi Van’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar kapsamında hazırlanan program çerçevesinde Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, Van İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Van Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Van Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Osman Uçar, Van Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ramazan Kıvanç ve amatör sporcuların katılımıyla Cumhuriyet Caddesi üzerinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Kent Meydanı alanında sona eren yürüyüş sonrası program çeşitli gösteri etkinlikleri ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra programda bir konuşma yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez: “ Hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem Valilik olarak, daha çok amatörle ilgilenen insanlarımıza her türlü desteği vererek, imkânlarımızı seferber etmeye çalışacağız” dedi.

 

“GENÇLİĞİ SPORA KANALİZE ETMELİYİZ”
Kent Meydanı etkinlik alanında ilk olarak açılış konuşması yapan Van Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ramazan Kıvanç şunları söyledi: “Ülkemizde spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amacıyla her yıl Gençlik Spor Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu iş birliği ile gerçekleştirilen Amatör Spor Haftası yine bu yıl tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de farklı etkinliklerle ve faaliyetlerle kutlanmaya devam ediliyor. Vatandaşlarımızın düzenli aktivite alışkanlığı kazanması ve spor yapmaya özendirilmesi, yetenek taramaları yapılarak spora yönlendirilmesi gereken başarılı çocuklarımızın tespit edilmesi amacıyla düzenlenen amatör spor haftasını, sporun hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatması açısından, çok değerli buluyorum. Amatör Spor Haftası vesilesi ile ilimizde yaşayan bu kadar yoğun genç nüfusu spora kanalize etmemiz, bütün bu gençliği her türlü zararlı alışkanlıklardan koruyacağımız anlamına gelecektir. Bizlere ve ilimizin yönetiminde söz sahibi olan tüm büyüklerimize düşen görev de gençliğimizi spora yönlendirmek için her türlü desteğin ve imkânın sunulması olmalıdır. Özellikle geçen yıl amatör kulüplerimize gerek nakdi, gerek malzeme olarak önemli yardımlar yapıldı. Bunları, gençlerimizin motivesi açısından çok değerli buluyorum. Bizler bu yardımların geleneksel olarak yapılmasını beklemekteyiz. Yine bu yıl birçok farklı branşta başarılar elde ederek biraz sonra ödüllerini alacak olan, ilimizi ve ülkemizi uluslararası platformda başarı ile temsil eden tüm sporcularımızı yürekten tebrik ediyorum. İnanıyoruz ki daha iyi imkânlar ile çok daha iyi başarılar elde edebiliriz. Ben bu duygu ve düşüncelerle Amatör Spor Haftasının ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını ve nice spor dolu günler diliyorum.”

 

“AMATÖR SPOR, PROFESYONELLİĞİN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR”
Daha sonra konuşan Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç ise şunları kaydetti: “Her yıl düzenli olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonumuzun ortaklaşa organizasyonuyla hafta boyunca bir takım etkinlikler ve sportif branşlarda musabakalar gerçekleştiriliyor. Etkinliklerle bu haftayı icra etmek, toplumda gençlerimize yönelik özellikle 7 den 70’e bütün insanlarımıza spor bilincini aşılamak, spor geleneğini, spor kültürünü oluşturmak ve bu anlamda sportif branşlarımızın tanıtımını yapmak gayesi ile bugün buradayız ve bu haftayı kutluyoruz. Bugün burada sadece amatör spor haftası programı kapsamında değil, İpekyolu ilçe müdürlüğümüzün güzel bir organizasyonu ile yaklaşık 10 branşın tanıtımına yönelik bir faaliyetle buradayız. Yine bugün burada Gençlik ve Spor Bakanlığımızın henüz bu hafta uygulamaya koymuş olduğu 3x3 sokaklar bizim Street Bool yarışması için buradayız, yarın Fevzi Çakmak Spor Salonunda 'Evinin sultanları' ev hanımlarına yönelik voleybol turnuvasıyla start vereceğimiz bir başka proje ile halkımıza ulaşmaya çalışacağız. Ayrıca Atatürk Kültür Parkında devam etmekte olan, 13 ilimizden yaklaşık 400 tane sporcunun katılım sağladığı bölgesel kros yarışmalarımız devam ediyor. Ben bu anlamda bu organizasyonun her aşamasında emek sarf eden başta Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu başkanlığımız ve çalışanlarına, İpekyolu İlçe Müdürlüğümüz ve oradaki çalışma arkadaşlarıma, yine spor şubemizde spor uzmanlarımızdan antrenörlerimize ve bugün burada bizlerle beraber olan sporcu ve sporcu ailerimize yürekten şükranlarımı ve teşekkürlerimi arz ediyorum. Şunu unutmayalım sevgili çocuklar, amatör spor profesyonelliğin veya yıldız olmanın temelini oluşturmaktadır. Sporcuların yetişmesinde temel alt yapı amatör spordur, amatör olunmadan yıldız ya da profesyonel olunmayacağını bilmemiz gerektiğini sizlere özellikle hatırlatmak istiyorum.”  

 

“AMATÖRLERE DESTEK VERECEĞİZ”
Programda son olarak konuşan  Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ruh ve sağlıklı bir beyin için mutlaka sporla ilgilenilmesi gerektiğine vurgu yaparak: “Hem Büyükşehir Belediyesi olarak hem Valilik olarak, daha çok amatörle ilgilenen insanlarımıza her türlü desteği vererek, imkânlarımızı seferber etmeye çalışacağız” dedi.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Yeni dönemde de büyükşehir belediyesi olarak, en çok kültür dairesi olarak aktif olmaya çalışacağız. Bazı hazırlıklarımız var İnşallah onlar bitince yansıması da sokakta görülecek. Ben bu amatör sporla ilgilenen çocuklarımızın, gençlerimizin derslerini ihmal etmemelerini, kitap okumayı ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum. Hepsini bir arada yürüttükleri zaman hayatta daha başarılı olduklarını, hem ailelerine hem yaşadıkları topluma, ülkemize daha çok katkı sağladıklarına şahit olmuş biriyim. Onun için bugün bu etkinlikte görev alan tüm gençlerimizi tebrik ediyorum, katkı sunan, organizasyonda görev alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ve gençlerimizi yalnız bırakmayan kamu kurum yöneticilerimize de teşekkür ediyorum. Gençlerimize bütün hayellerinin gerçek olması dileği ile bu haftamızın tüm gençlerimiz için, tüm çocuklarımız için, sporla ilgilenen herkes için hayırlı olmasını diliyorum.” 
Program, yapılan konuşmalardan sonra çeşitli spor dallarında başarı elde eden sporculara protokol tarafından plaket takdimi yapılması ve yapılan spor gösterilerinden sonra sona erdi.  Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Amatör, Spor, Haftası, kutlandı,
Haber Yazılımı