Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 17:20
 
AK Parti, İpekyolu ilçe kongresini yaptı
AK Parti Van’ın İpekyolu ilçesi 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nu, pandemi kuralları çerçevesinde ve yoğun katılımla gerçekleştirdi. Yapılan oylamada mevcut İlçe Başkanı Ethem Görgülü ile devam kararı alındı.
SİYASET Haberi
AK Parti, İpekyolu ilçe kongresini yaptı

İpekyolu ilçe kongresi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Kent Meydanında gerçekleşti. Kongreye Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Milletvekili Abdulahat Arvas, AK Parti 23’üncü dönem Hakkari millet vekili Abdulmuttalip Özbek, AK Partili belediye başkanları, Salih Akman, Hayrullah Tanış, Şefik Ensari ve İsmail Say, 12 ilçe başkanı, Kadın ve Gençlik kolları başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. 

 

Pandemi tedbirleri kapsamında delegeler ve davetliler kongre alanına maske, dezenfekte ile ateş ölçer kontrolleri yapılarak alındı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan kongrenin divan başkanlığını genel merkez Van İl Koordinatörü Alaattin Parlak yaptı. 

 

“BU MEDENİYET KULUN DEĞİL, HAKK'IN HAKİKATİN ÜSTÜN TUTULDUĞU BİR MEDENİYETTİR”

 

Kongrede açılış konuşmasını İpekyolu İlçe Başkanı Ethem Görgülü yaptı, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştiren Görgülü şunları söyledi; “İpekyolu ilçemiz nüfus bakımından Van'ın en büyük ilçesi ve Van'ımızın ticaret merkezidir. İpekyolu yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve merkezi olmuştur. Bizim ülkemizde Yunus Emrelerin, İbn-i Arabilerin, Hacı Bayram Velilerin, Mevlanaların, Ahmed-i Hanilerin açtığı yolda önce insan, önce millet diyebilmeyi başarmış kardeşliği, sevgiyi, barışı her türlü maddi değerin üzerine çıkarabilmiş bir milletiz. Mevlana'nın hikmetli sözleri ve irfanla yoğrulmuş öğütleri; fitneyi, fesadı ve hasedi silip atmış, büyük bir kardeşlik iklimi kurmuştur. Bu medeniyette ikilik olmaz yalnız birlik vardır. Bu medeniyette aşk vardır, dostluk vardır, muhabbet vardır. Bu medeniyet kulun değil, Hakk'ın hakikatin üstün tutulduğu bir medeniyettir. Bizler, bugünlere faninin ve fanilerin değil bakinin, baki olanın peşinde koştuğumuz, geçici olanı değil, ebedi olanı aradığımız için, iyi niyetimiz halisane çabamız sayesinde hamd olsun bu günlere gelebildik. Bu güne kadar davamıza hizmet eden bütün teşkilat mensuplarına, birlikte görev yaptğım yönetim kuruluna, görevi devraldığım Vesim Yaviç başkanıma teşekkür ediyorum. Bizlerden her konuda desteklerini esirgemeyen İl Başkanım Sayın Kayhan Türkmenoğlu'na sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Bu kongre alanının hazırlanmasında emeği geçen bütün dava erlerine teşekkür ediyorum. Tüm misafirleri saygı ve hürmetle selamlıyorum. Allah'a emanet olun. ”

 

“GENÇ BİR SEÇMEN GRUBUMUZ VAR, BU KENTTE GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Daha sonra söz alan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, kongrelerin önemine değindi, yaptığı konuşmasında hükümetin pandemi sürecindeki çalışmalarına da değinen Türkmenoğlu kongrelerden sonra çalışmalarına aynı azim ve kararlılıkla kaldıkları yerden devam edeceklerinin mesajını verdi. Türkmenoğlu, şöyle devam etti: “ İpekyolu teşkilatımız kurulduğu günden bugüne kadar hizmet etmiş tüm kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum. İpekyolu öyle küçük bir ilçe değil, tam 14 tane ilden büyüktür. 326 bin nüfusa ulaştı seçmenimiz 190 bin,  8 tane ilin nüfusundan büyüktür. Genç bir seçmen grubumuz var bu kentte gençlere ihtiyacımız var. Her 100 kişiden 52 kişi 30 yaş altındadır, her 100 kişiden 70 kişi 40 yaş altındadır. Bu şehir genç bir kenttir ve bu gençlere dokunmak gerekir. Bu kentte 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4.5, 1 Milyon 160 bine ulaşıyoruz, bu nüfus içerisinde 65 yaş üstü nüfusumuz 48 bin kişidir. Kovid salgınında pig yaptığımız günlerden birini yaşıyoruz. Onun için 65 yaş üstü grubumuza hepimiz sahip çıkacağız. Onlar bizim tecrübelerimizdir, ak saçlılarımızdır, onursal ağabeyilerimizdir, büyüklerimizi. Onların hepsine saygılarımızı ve muhabbetlerimizi iletiyoruz. Bu teşkilat Mart ve Nisan ayında 48 bin kardeşimizi teker teker aramış, hal hatırını sormuştur. İpekyolunda 96 bin kadın üyemiz var, hanım kardeşlerimize ihtiyacımız var, hanım kardeşlerimiz bizim çiçeklerimizdir, hanım kardeşlerimiz karşılıksız bu davaya sadakat gösteren en kıymetli hazinemizdir. Bu nedenle asıl mesele başarımızı taçlandırmaktır, üye kayıtlarına baktığımızda İpekyolunda istediğimiz neticeyi henüz alamadık, üye kayıtlarımızda gerekli çalışmalarımızı yürütüyoruz ve bugün itibari ile toplam üyemiz 28 bini buldu. Kadın üye oranımız yüzde 14, genç üye oranımız yüzde 7, hepsini yüzde 25’e çıkaracağız. Son yapılan Temmuz ayındaki üye çalışmaları için Ethem başkanımıza ve yönetim kurulu teşkilatımıza, kadın kollarımıza, gençlik kollarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” 
İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun konuşmasından sonra  İpekyolu eski ilçe başkanı Vesim Yaviç'e, Türkmenoğlu tarafından plaket takdimi yapıldı. Daha sonra Van Milletvekili Abdulahat Arvas kürsüye davet edildi, Arvas yaptığı konuşmasında AK Parti iktidarıyla İmam Hatip Liselerine gelen özgürlüklere değindi. 

 

Konuşmaların ardından faaliyet ve gelir-gider raporları okunarak oylandı. Ardından yapılan seçimde mevcut İlçe Başkanı Ethem Görgülü, delegelerin oyunu alarak İlçe başkanlığına yeniden seçildi.
Haber: . M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: AK, Parti,, İpekyolu, ilçe, kongresini, yaptı,
Haber Yazılımı