Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 10:41
 
Ağrı Dağı'na tırmandılar
Vadi Doğa Sporları Kulübü aktivistleri, Ağrı Dağı’na gerçekleştirdikleri 3 günlük tırmanışta Van Gölü’ne de dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Ağrı Dağı'na tırmandılar

Vadi Doğa Sporları Kulübü aktivistleri, 7-9 Ağustos günleri arasında 5137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı’na bir tırmanış gerçekleştirdi.

 

Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, gerçekleştirdikleri tırmanış etkinliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

NASIL TIRMANDILAR?

 

Etkinliği saat saat olarak izah eden Demez, şu bilgileri verdi:

 

“Vadi Doğa Sporları Kulübü olarak üç günlük Ağrı Dağı programımız için 7 ağustos cuma günü saat 15.00’te Van'dan çıktık. Önce Doğubayazıt ve akşam da Çerme (Çevirme) köyüne kadar araç ile ulaştık. Akşam saat 21.00’de kampa doğru yola devam ederek 8 Ağustos gece 01.30’da 3200 kampına vardık. Kamp kuruldu, sabah 09.00’da kahvaltı ardından saat 11.00’de üst kampa doğru yola çıktık. Saat 14.30’da 4200 kampına vardık. 9 ağustos gece 02.20’de de zirve için yola çıktık. Saat 06.45’te 5137 Ağrı Dağı zirvesine ulaştık. Zirve mükemmel idi, hava çok güzeldi. Bir buçuk saat zirvede kaldık, hatıra fotoğrafı çektik, zirvede çay içtik. Üyemizin doğum günü pastasını kestik. Daha sonra zirveden ayrıldık ve Van'a dönüş yaptık.” 

 

‘TEK AMACIMIZ YOKTU’

 

Amaçlarının sadece zirve yapmak olmadığını daha çok Van Gölü’ne dikkat çekmek niyetiyle bir tırmanış gerçekleştirdiklerini belirten Demez, şunları söyledi:

 

“Amacımız sadece zirve yapmak değil bazı konulara dikkat çekmekti, bunların başında da Van Gölü geliyor. Kirletilen doğa, avcılık adı altında katledilen yabani hayvanlar, define avcılarının yıktığı, tarumar ettiği tarihi yapılar, bu ve benzeri insan oğlunun yaptığı doğa katliamına dikkat çekmek istedik.”

 

"VAN GÖLÜ'NE SAHİP ÇIKILSIN"

 

Zirvede kıyı belediyelerinin Van Gölü’ne sahip çıkması için talepte bulunduklarını ifade eden Demez, şunları kaydetti:

 

“Zirvede Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek için pankart açtık. Van Gölü sahiline komşu olan belediyelerin Van Gölü’ne sahip çıkmaları için talepte bulunduk. Van gölü çok değerlidir, değerli ve önemli bir konuma sahiptir. Turizm açısından büyük potansiyele sahiptir. Van'da doğa ve dağlar, yaylalar, doğa güzellikleri, tarihi doku hakeza öyle değerli bir turizm potansiyeli mevcut. Van’ı tanıtmak, saklı kalmış doğa güzelliklerini, tarihi yapıları dağları yayları keşfetmek, tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Ve bu çabamızı sürdüreceğiz.”  
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ağrı, Dağı'na, tırmandılar,
Haber Yazılımı