Haber Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 09:57
 
Adada 'Van Gölü' sohbeti
Van Gölü’ne yönelik etkinlikleriyle öne çıkan Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri, 5 Eylül Pazar günü, Akdamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde yapılan ayin töreni ardından Van Gölü ve içindeki adalar konusunda ayini yöneten Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Sekreteri ve Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan ile bir sohbet gerçekleştirdi. Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, çalışmalarla ilgili olarak Başrahip ile bilgi alışverişi konusunda sözleştiklerini belirterek, “Bundan sonra kendisinin basın danışmanı üzerinden haberleşeceğiz, iletişim halinde olacağız” dedi.
KÜLTÜR Haberi
Adada 'Van Gölü' sohbeti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle 2010 yılından bu yana her yılın Eylül ayının ilk Pazar günü Akdamar Adası’nda yapılan ayin törenlerinin 9’uncusu 5 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi. 
Ayini, birçok STK temsilcisi gibi Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri de izledi.

 

BAŞRAHİPLE VAN GÖLÜ SOHBETİ
Yapılan ayin ardından Van Gölü’nün ve içindeki adaların korunmasına yönelik farkındalık etkinlikleriyle bilinen Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri, burada da bir farkındalık oluşturmak adına ayini yöneten Başrahip Anuşyan ile bir görüşme gerçekleştirdiler. 
Başrahibe, üzerinde ‘Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın’ yazılı tişört hediye eden aktivistler, Van Gölü ve içindeki adalar konusunda bir süre sohbet ettiler. 

 

ÇALIŞMALARA DAİR BİLGİLER AKTARILDI
Başrahip Anuşyan ile yaptıkları görüşme hakkında gazetemize bilgi veren Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, “Başrahibe çalışmalarımızla ilgili bilgilendirmede bulunduk. Adanın bizim için de çok önemli olduğunu söyledik. Çarpanak, Adır ve diğer adaların da önemli olduğunu, onlarla ilgili de çalışmalar yapılıp korunması gerektiğini ifade ettik. Buralara yönelik yaptığımız çalışmalarla ilgili de bilgi verdik. Akdamar adasına iki kez, Çarpanak adasına üç kez yüzdüğümüzü söyledik.” dedi. 

 

AKTİVİSTLERİN TİŞÖRTÜYLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ 
Başrahip Anuşyan, aktivistlerin hediye ettiği tişörtle Akdamar’daki kilise binası önünde fotoğraf çektirdi.
Başrahip Aşunyan’ın tişörtteki yazıyı görünce güzel dileklerde bulunduğunu belirten Özel, “Bu sırada da tişörtümüzü hediye ettik. Tişörtlerimizde ‘Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın’ sloganı olduğunu gösterdik. Yazıyı okudu, çok memnun olduğunu söyledi. Bu tişörtle birlikte fotoğraf çektirdik. Fotoğraf çekerken tişörtü yazı okunacak şekilde tuttu. Pandemi nedeniyle katılım azdı ama çok iyi geçti. Ayine ulusal ve yerel basının ilgisi de büyüktü. Çok sayıda canlı yayın yapıldı. Biz şimdiye kadar katılmamıştık, denk gelmemiştik. Sadece bir keresinde Gevaş’ta ayin nedeniyle belediye tarafından verilen yemekte bulunmuştuk.” diye konuştu. 

 

ÇARPANAK ADASI İÇİN AŞUNYAN’IN DA ÇALIŞMALARI VAR 
Van Gölü ve içindeki adalar için yaptıkları çalışmalardan söz ederken Başrahip Aşunyan’ın kendilerinin de Çarpanak Adası’yla ilgili çalışmaları olduğundan söz ettiğini ifade eden Özel, şunları söyledi:
“Daha sonra Van Gölü’nün öneminden biraz bahsettik. Tarih boyunca birçok kültüre, birçok uygarlığa, birçok dine ev sahipliği yaptığı ve hep de barış içinde geçtiği konusunda. Van Gölü ile ilgili etkinlikler yaptığımızı, sahiplenmemiz gerektiğini söyledik. Başrahip de Çarpanak adası ile ilgili çalışmalarının olduğunu, bu çalışmaları bizimle paylaşacağını söyledi. ‘Tekrar görüşelim, çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulunalım’ dedi. Biz de bundan böyle kendisinin basın danışmanı üzerinden haberleşeceğiz, iletişim halinde olacağız.” 

 

“DİĞER ADALARIN DA KORUNMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ”
Van Gölü içinde tarihi, dini ve kültürel yönleriyle turizme büyük katkıları olacak 4 adanın daha olduğunu belirten Özel, bu adaların da korunması ve tanıtılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Biz var olan zenginliklerimizle varız ve bunları korumamız gerekiyor. Van Gölü ile ilgili ne varsa biz Vangölü Aktivistleri olarak ilgiliyiz. Bu tür inançla ilgili etkinlikler bölgemiz için önemlidir. Burası barış yeridir. O nedenle biz diğer adaların da korunması çağrısında bulunuyoruz. Diğer adalar için de bir çalışmanın olması lazım. Bu adaların korunması çağrısı yapıyoruz. Bir kere ulaşım yok, ulaşımın sağlanması lazım. Akdamar’a yapılan ziyaretler gibi bu adalara da ziyaretler yapılabilir. Yeter ki bunun önünü açalım.”
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Adada, 'Van, Gölü', sohbeti,
Haber Yazılımı